Zacznę może od tego że my postawiliśmy dom 150m2 i powiem szczerze nie wyobrażam sobie mniejszego. Otóż ten jest minimalnym sensownym. Wszystkie pomieszczenia są akurat i jeśli byłyby mniejsze to dom byłby za mały! Bo niby co... zrobić kuchnię mniejszą od 10m2 ? Albo dodatkowy pokój na dole mniejszy niż 15m2 ? Tzw. gabinet nie wiem po co ?). Potem się wkurzać że wybudowałem dom...miał być taki super a tu nagle w kuchni jest ciasno albo pokoje to pipidówki....

 

Wracając do naszego projektu, zbudowaliśmy dom wg projektu Karmelita Gold 2M. No i w praktyce muszę przyznać że jesteśmy bardzo zadowoleni. Jest bardzo funkcjonalny a i ładny. Co do zmian to zrobiliśmy cztery:

- schody są poszerzone z 80cm do 1m

- garaż jest zmniejszony (z powodów działki) o ok 0,5m no i pomieszczenia nad nim rozpalnowaliśmy trochę inaczej tzn są dwa (mniejsze i większe) zamiast tych jak na projekcie.

- ściankę działową w dolnej łazience pomiędzy nią a spiżarką przesunęliśmy o jakieś 15cm (żeby powiększyć łazienkę) i to był strzał w 10.

- ścianka kolankowa u góry jest oczywiście podniesiona o 1 pustak i to wystarcza, skos jest na wysokości ok. 120cm - jest super

 

Zalety: generalnie jest super - akuratny, ustawny. Dodatkowy pokój na dole bardzo się przydaje. Salon 30m2 to strzał w 10, jest duży ale nie za duży, każdy chwali że super. Pokoje u góry są wystarczające. Jest fajna spiżarka pomiędzy domem a garażem no i sam garaż jest szeroki co tez jest super (pamiętajcie aby czasem nie postawic domu z nieporzeszonycm garażem gdy jest jednostanowisowy!!!!). To typowy błąd w projektch gdzie jest za wąski ten na jedno stanowisko i potem ludziom nawet nie chce się wjeżdżać do tego garażu na żyletki i te smochody stoją przed domem.

 

Wady: do jedynej rzeczy o ile mógę się przyczepić to wielkość kuchni. Niby ma 11,5m i myślałem że będzie duża to jednak z powodu że ma wejście na dwóch ścianach to duża nie jest. Nie tak sobie wymarzyłem kuchnię. Chciałem mieć duży stół przy którym może usiąść kilka osób i pogadać - tutaj tego nie ma. Niby mieliśmy zabudować ścianę do salonu i wtedy tak by się dało, ale ostatecznie tego nie zrobiliśmy no i teraz jest trochę nieustawna a i nie ma dużo miejca na sensowny stół.

 

O błędach w projektach ogólnie:

1. Kuchnie:

Generalnie to jest jeden z błędów jakie są nagminnie popełniane w tych nieszczęsnych projektach - kuchnie są za małe!!! Ja bym część tych projektantów do więzienia wsadził! Kurcze... wydajesz 0,5 mln zł za dom, ma 150 m2 a potem się okazuje że kuchnia to jakaś za przeproszeniem pipidówa często mniej niż 10m2 !! A potem ból że nie ma gdzie garów upakować albo apteczki na leki zrobić. A kurde taki wielki dom niby zbudowany.... Jeśli nie wierzycie to zwróćcie uwagę ile m2 mają kuchnie w domach do 150m2 a nawet większych!

 

2. Salon

Uważam że sensowny salon to min. 28m2. Mniejsze (biorąc pod uwagę że mają 2 wejścia najczęściej od korytarza i kuchni) stają się nieustawne i potem za małe jak na salon!

 

3. Garaż

Tutaj przypominam że w przypadku jednostanowiskowego należy go poszerzyć min. o 0,5 bo inaczej prawie nie da się wjechać samochodem.

 

4. Kotłownia

Tutaj przypominam że jeżeli ktoś planuje pellet czy ekogroszek (polecam ten pierwszy bo sam go mam, więcej na ten temat na podstronie "ogrzewanie"), to trzeba zaplanować miejsce na składowanie worków z tym materiałem. Mnie się mieści w poszerzoneym garażu.

 

5. Grubość podłogi na parterze!!!!!

To jest druga rzecz za którą bym posadził projektantów do więzienia! Otóz wspaniałomyślnie zaprojektowali że podłoga na parterze (poza chudziakiem), ma mieć 15cm grubości czyli 10cm styropianu + 5cm wylewki. I okazało się że to za mało gdyż gdy się robi zimno to podłoga się też robi zimna!!! Co za barany/projektanci uważają że 10cm styropianu na podłodze na parterze to wystarczy?? Skąd ci ludzie się wzięli i przez to teraz inni psuja sobie już na zawsze domy!!!!

 

6. Wysokość ścian na poddaszu

Zwróćcie i na to uwagę. W tym projekcie niestety jest błąd. Jest tylko 252cm, po odjęciu 12 na wełnę (sufit) + 6cm na podłogę zostało mi 244cm :(. I kurdre mam na tym piętrze zwyczajnie za niskie pokoje... Jakbym siedział na stychu :(. Projektanta powinni wsadzić do więzienia!!! Byliśmy na wiosce u znajomych i u nich akurat w tym projekcie jest dobrze zrobione, ściana jest o jakieś 20cm wyższa! - i taka powinna być.

 

7. Wiatrołap

Ja akurat mam wiatrołap w domu ale jest mnóstwo projektów w których nie ma. I słyszałem że niektórzy potem go dorabiali, ale u mnie okazuje się że żadnych strat nie ma! Wygląda na to że to kwestia dobrze zrobionych drzwi. Jeżeli masz dobre drzwi (moje za 4 tys. zł.) i porządnie, równo zamontowane to ciepło trzymają. Jedynie przy -10 stopniach coś tam może trochę ciągnęło ale to dopiero przy -10. Także generalnie uważam że można brać projekt bez wiatrołapu.

 

8. Brak normalego okna w pokoju na górze a tylko dachowe

Znowu... ja tego błędu nie popełniłem gdyż zwróciłem na to uwagę. Ale mój kolega postawił sobie wczesniej dom w którym pokoje na poddaszu mają okna jedynie dachowe i to uważam równiez jest bez sensu bo tak naprawdę nie masz jak wyjżeć z tego pokoju i siedzisz jakby w zamurowanej klatce - gratuluję patałachom projektantom.

 

9. Rozmieszczenie projektu względem stron świata

Ten aspekt myślę że jest dla Was oczywisty do przemyślaenia jednak uczulam na to żeby np. nie robić sobie salonu od północy w którym zawsze będzie ciemno.

 

10. Ścianka kolankowa oczywiście

Pamiętajcie oczywiście żeby na poddaszu ścianka kolankowa miała 4 pustaki a nie 3 (projektancji gamonie i barany) bo potem skos jest za nisko. Lub inaczej, ścianka przy skosie od podłogi powinna mieć min. 120cm.

 

 

 

Comments  

#1 Janusz 2018-08-10 15:16
Fajny blog. Juz kilka artykolow poczytalem ale jak piszesz o ciasnocie czy to dzilaki czy domu, to ja mieszkajacy w uk az boki zrywam. :lol: . Takiego minimalizmu sie nauczylem ze mi sto m 2 wystarczy I bede zDowlony. Hahaha.
#2 Krzysztof 2018-09-06 11:36
Witajcie, fajny blog powiedziałbym że dla wielu edukacyjny. Jestem projektantem i z jednym nie mogę się jednak zgodzić. To co piszesz na temat styropianu na podłodze to bzdura. O wiele ważniejsze jest dobre zaizolowanie obwodowo fundamentów (co najmniej do głębokości przemarzania a najlepiej na pełną ich wysokość w gruncie-oraz zachowanie dalszej ciągłości tej izolacji wyżej) jeśli tamtędy "nie wejdzie" tobie zimno pod chałupę to na podłodze nawet 6cm styknie. Pozdrawiam
#3 Radoslaw 2018-10-29 18:30
Ja z kolei wsadzałbym za projekty łazienek bez okien.
Praktycznie każda toaleta - czyli mała klitka jest bez okna. Łazienka co trzecia. Dla mnie w domu to pomieszczenie zwane toaletą to pomieszczenie z sejfem na broń. To ma sens. Bo jest małe, nie ma okien- ma dobre drzwi i doskonale temu służy.
#4 al2 2018-12-07 21:00
Ja z kolei bym zadał pytanie- czy to wasz ostatni dom w życiu?Czy jako emeryci sprzedacie i wyprowadzicie się?No to pamiętajcie że dwa schodki mogą być nie do przebycia dla osoby na wózku.Schody na piętro-w następnym wcieleniu.Wąski korytarz i drzwi ,mała łazienka to co dziś ,dla sprawnego człowieka nie jest przeszkodą ,może wykończyć inwalidę.Skandynawowie chcą by projektant, na wózku,wjechał do domu i do każdego pomieszczenia i by w przyszłości można było zamontować windę przy schodach.Starzejemy się szybko.Co do wielkości i wysokości pomieszczeń-projektanci projektują mieszkanie z bloku jako dom wolnostojący.Zmiana mentalności człowieka wychowanego w M-3 jest pracą herkulesową.Nie wstydżcie pytać obcych ludzi o opinię.Na papierze można zmienić wszystko,burzenie kosztuje.
#5 Brunetka 2018-12-23 17:07
Podpisuję się pod krytyką okien dachowych obiema rękami!!! Osłabienie całościowej konstrukcji dachu (niestety, tornada co prawda rzadko, ale i w Polsce się zdarzają), zły dostęp dla ludzi o słabszych możliwościach fizycznych i/lub niższym wzroście ( a starość przyjdzie, ani się spodziewasz, albo niepełnosprawność po urazie, wypadku i co wtedy nafikasz, jeśli chodzi o mycie i konserwację), poczucie siedzenia w bunkrze z górnym świetlikiem - jak w karcerze, a poza tym koszmarny hałas w czasie nawet niewielkich opadów deszczu!!! każda kropla wali po szybie jak artyleria - nie mówiąc już o słabszej izolacji dźwiękowej w czasie burzy (pioruny+grzmoty)czy w Sylwestra (fajerwerki).
#6 Miećka 2018-12-24 14:07
Bardzo fajnie że stworzyłeś ten blog. Co do Twoich zarzutów to są jak najbardziej uzasadnione, niemniej jednak dałes za projekt 1300 zl.... to jest 0,3% całej inwestycji. W branży na samą architekturę przeznacza się 3%. Uważam za spory sukces że i tak udało Ci się ten projekt "pchnąć" za 2900 z metra, gratuluje! :)
#7 Aneta 2019-02-04 10:43
Ale się naśmiałam z Twoich komentarzy, aż mnie brzuch boli. Fajny blog.
#8 mk 2019-02-26 13:21
Projekt za 1300 zł i cała litania co jest źle. Mozesz miec tylko do siebie pretensje że wziąłeś tanioche i jej nie zweryfikowałeś sam.
#9 wlasciciel 2019-03-05 09:56
Projekt jest pełnoprawny tylko odkupiony od kogoś na allegro za pół ceny
#10 przyszły inwestor 2019-05-02 15:53
Wybierając projekt moim zdaniem należy się kierować aby nasz dom był maksymalnie doświetlony wewnątrz światłem dziennym. Unikać trzeba długich i ciemnych korytarzy, malutkich okien zwłaszcza od wschodu i północy.

Znajomi maja "stodołę" i od wschodu, południa i zachodu łącznie 10 FIXów od podłogi wzwyż i jest genialnie jasno nawet w jesienny, pochmurny dzień.

Co do okien dachowych również uważam, że lukarna ze "zwykłym" oknem MUSI BYĆ. Mieszkając u rodziców, na poddaszu było 6 okien dachowych, fajnie ale na codzień te okna są przytłaczające, jeśli ktoś za oknem ma ciekawy krajobraz (mam 530m do Puszczy Białowieskiej i 70m do ogromnego stawu) i lubi sobie przez okno podziwiać, to dachowe okna stają się przekleństwem.

W każdej łazience czy to na poddaszu czy parterze - podłogówka, salon KONIECZNIE podgłówka.
#11 wlasciciel 2019-05-02 17:50
FIXy ok ale musi być MOCNA rekuperacja, inaczej wywiewanie smażenia trwa 2..3h - kolega w pracy płacze bo tak ma.

Duże okna ok, ale nie za dużo ich bo gdzie postawisz meble ?

Teraz stwierdzam że podłogówka w łązience niepotrzebna. Dlaczego ? Bo po kąpieli i tak stajesz na ręczniku. Będziesz to zachlapywał wodą podłogę ? Nie. A na grzejniku to przy okazji coś wysuszysz - i tyle.
#12 jungerV 2019-11-18 13:24
Boys, I gotta boast. I found a babe online who got naked for me. Just check this out: https://is.gd/itY2yu
#13 Haha 2019-11-20 08:16
Jak sobie wybrałeś gówniany projekt to tak masz. Nie jest ważna minimalna powierzchnia domu a rozkład pomieszczeń. Ogólnie to wtopa z tym Twoim domem, ani to ładne ani to funkcjonalne, a kasy poszło w chu...
#14 Darq 2019-11-29 21:01
Podziwiam skrupulatność prowadzenia strony. (I dziękuję ponieważ od przyszłego sezonu budowlanego stanę się inwestorem).
Mam kilka pytań dotyczących projektu. Pisałeś że poszeżałeś schody i zmieniałem usytuowanie pokoi na piętrze, czy mógłbyś mi podesłać jakiś rzut parteru i poddasza (wystarczy rysowany ołówkiem na kartce) chodzi tylko usytuowanie. Czy poszeżając schody zrobiłeś to kosztem pokoju na dole??
Czy mógłbyś mi podesłać zdjęcie pokoju na dole bo z tego co widzę to w tym pokoju jest skos przez schody. Jestem ciekawy jak to wyglada. Po zdjęciach widzę że zrezygnowałeś z wykusza pod balkonem. Czy dzięki temu wykuszowi nie zyskał byś miejsca na jadalnię?, I wtedy automatycznie zostaje więcej miejsca w kuchni??
Oto kontakt do mnie
#15 Darq 2019-11-29 21:02
Podziwiam skrupulatność prowadzenia strony. (I dziękuję ponieważ od przyszłego sezonu budowlanego stanę się inwestorem).
Mam kilka pytań dotyczących projektu. Pisałeś że poszeżałeś schody i zmieniałeś usytuowanie pokoi na piętrze, czy mógłbyś mi podesłać jakiś rzut parteru i poddasza (wystarczy rysowany ołówkiem na kartce) chodzi tylko usytuowanie. Czy poszeżając schody zrobiłeś to kosztem pokoju na dole??
Czy mógłbyś mi podesłać zdjęcie pokoju na dole bo z tego co widzę to w tym pokoju jest skos przez schody. Jestem ciekawy jak to wyglada. Po zdjęciach widzę że zrezygnowałeś z wykusza pod balkonem. Czy dzięki temu wykuszowi nie zyskał byś miejsca na jadalnię?, I wtedy automatycznie zostaje więcej miejsca w kuchni??
Oto kontakt do mnie
#16 Darq 2019-11-29 21:06
Od przyszlego sezonu budowlanego będę realizował wykonanie projektu karmelita gold (z jednym miejscem parkingowym w garażu) ciesze się że znalazłem ta stronę :)
Dlaczego zrezygnowałeś z wykusza?? Straciłeś miejsce na jadalnię, dzięki wykuszowi stół i krzesła fajnie by ci się "chowały". Ja w przeciwieństwie chce troszkę pogłębić wykusz o jakieś 30cm.
#17 wlasciciel 2019-12-07 19:14
Odpowiedziałem w mailu. Dobrze że tu trafiłęś bo wybudujessz sobie KarmelitęGold bez błędów :)) , pozdro!
#18 Komin 2020-02-17 19:17
Widzę ze w Twoim projekcie jest podobne rozwiazanie z kominem co u mnie. Komin z kotłowni wychodzi czesciowo w scianie zewnetrznej. U mnie na calej długosci bedzie on w sciane zewnetrznej i mam dylemat czy go nie przesunac. Bo jakos musi byc zwiazany z ta sciana, poza tym przecina wieniec. A i bedzie pracowal (roznica temperatur) i boje sie ze sciana bedzie mi pekac. No ale ktos to zaprojektowal, wiec chyba powinno byc OK.
#19 wlasciciel 2020-02-17 19:27
Chyba masz rację że skoro ktoś to zaprojektował to powinno być dobrze, pozdr.

You have no rights to post comments