JA POSTANOWIŁEM OGRZEWAĆ PELLETEM

Do ogrzewania zastosowałem co ciekawe kocioł na pellet.W teorii ma być 40% tańszy niżgaz (wg opinii innych), zobaczymy jak w praktyce co tu potem napiszę. Jako że wprowadziliśmy się raptem miesiąc temu to i na razie jestem w stanie tylko napisać o kosztach ogrzewania samej wody. Ciągle jestem w fazie testowania różnych ustawień tego pieca ale już dość wyciągnąłem z niego ile mogłem i na razie wychodzi mi za miesiąc 100...120zł (dla czterosobowej rodziny). Przy czym trzeba zaznaczyć że jest to z opcją używania drugiego obiegu ciepłej wody, jest on po to żeby po odkręceniu kurka od razu leciała cipeła woda a nie czekać na nią. Zatem w kotłowni zainstalowana jest dodatkowa pompka która raz na 0,5h wymusza mi obieg ciepłej wody - no i to dodatkowo kosztuje. Bez tej opcji wyszło by z 50..70zł. Mała aktualizacja: zszedłem z ceną ogrzania wody do 100zł.

Oto wskazówki/podpowiedzi do ustawienia kotła/pieca na pellet do taniego ogrzewania wody/CWU latem:
- ustawić histerezy CWU i CO na 15 stopni
- ustawić zadane temperatury powyższych na 55 stopni

- ważne: ustawić w jakimś planie godzinowym włączanie się pieca tylko między 6 a 9 rano, wtedy piec włącza się raz dziennie żeby podgrzać wodęi wystarcza jej na cały dzień! i mniej spali...

- ważne: ustawić cyrkulację wody tylko w godzinach 6 - 22 , dzięki temu też mniej spali
- ja dodatkowo jeszcze obłożyłem ciepłe rurki w kotłowni otuliną izolacyjną (takie szare rurki z tworzywa) może to i mało daje ale zawsze coś

Może jeszcze parę słów na temat pieca. Mam SAS Bio Solid 19kW. Jest to kocioł 5-ej kategorii czyli najbardziej nowoczesny. Dałęm za niego 10 tys. ale powiem Wam że jest super. Sam się rozpala, popiołu prawie nie ma, w kotłowni czyściutko. Teraz przykładowo w lato to zasypuję go do pełna i następnym razem przychodzę do niego za miesiąc! Muszę powiedzieć że czad i jestem z niego bardzo zadowolony. Ile mnie wynosi kosztowo ? Piszę poniżej...

 

O OGRZEWANIU GAZEM

Koleżanka mojej zony na wsi zbudowala wielkościowo taki sam dom jak my (150m2) i powiedziała że za poprzedni cały rok zapłaciła 5200zł i mimo że dom ma trochę lepiej ocieplony niż ja tzn. u góry ma 30..40cm wełny a ja 25cm. Za sezon zimowy wynosi jej zatem jakieś 4000zł. Ja dzisiaj już widzę że za pellet wyniesie mnie jakieś 3000zł. Widać zatem że ogrzewanie pelletem jest 30% tańsze. Nie jest jak wygodne bo trzeba na początku się nauczyć obsługi tego pieca, trochę zabawy jest też z kupnem dobrego a taniego pelletu ale jednak 30% to całkiem sporo. Decyzja należy do Was.

 

ROZMIESZCZENIE OGRZEWANIA

Dwa słowa chciałem o tym wspomnieć gdyż zwyczajnie już mieszkam w zimę i widzę co by było optymalne. Generalnie mam następująco:

Dół:

- podłogówka w kuchni, wiatrołapie, przedpokoju i łazience

- kaloryfer w salonie i pokoju

Góra:

- podłogówka w przedpokoju i łazience

- kaloryfery w pokojach

A teraz wnioski: żałuję że nie mam podłogówki w salonie na dole. Ponieważ podłoga w czasie mrozu jest zimna a mam małem dzieci i miałby super mając ciepła podłogę wiecznie na niej siedząc i się bawiąc, a tak ciagle je trzeba gonić na dywan. Poza tym salon ten jest trochę chłodniejszy bo ma 30m2 i kaloryfer mimo że jest 180cm to nie daje rady , co ciekawe nawet nie rozgrzewa się do gorąca gdyż jest daleko od kotłowni i robiliśmy już wysztko i jest jak jest.

Z kolei podłogówki w łazienkach wcale nie są aż tak potrzebne, dlaczego ? bo po wyjściu spod przysznica czy wanny i tak stajesz zawsze na jakimś ręczniku więc po co tam podłogówka ??

Czyli podsumowując teraz zrobiłbym tak:

Dół:

- podłogówka wszędzie oprócz małego pokoju (tam zawsze tylko kaloryfer bo tam śpisz) i kaloryfer w łazience

Góra:

- podłogówka w korytarzu i jakaś minimalna może w łazience (+ mały kaloryfer żeby mokre ręczniki rozwiesić), poza tym w pokojach oczywiście kaloryfery

 

Comments  

#31 Sylwek 2019-05-05 10:53
Witam. W kwestii ogrzewania jest jedna sprawa o której nie nie wiedziałem a teraz to jest problem. Otóż klatka schodowa. Przy obliczaniu kubatury pomieszczeń nikt jej nie wziął pod uwagę a jak wiadomo ciepło ucieka do góry. I gdyby nie to że ogrzewa dom kominkiem (płaszcz wodny nie polecam) i ciepło bijące od szyby to salon jest nie do ogrzania. Dlatego też żałuję że nie zrobiłem podłogówki w cały domu.
#32 Rudi 2019-05-26 09:35
Piszesz, że zaprojektowano zbyt cienką warstwę styropianu pod podłogą na parterze i chcesz karać więzieniem projektanta? Czy ktoś ci wmówił a ty uwierzyłeś że styropian jest źródłem ciepła? Przecież podłoga na parterze nie osiągnie temperatury pokojowej gdy ogrzewasz poprzez grzejniki na ścianie (cyrkulacja powietrza). Jesteś bardzo niekonsekwentny bo masz ogrzewanie podłogowe na parterze wszędzie z wyjątkiem salonu a potem narzekasz że jest tam zimna podłoga i masz o to pretensje do innych. Zrobiłeś bardzo duży błąd bo przechodząc z części gdzie jest ciepła podłoga do części z nie ogrzewaną podłogą łatwo jest o przeziębienie dla małych szkrabów lubiących buszować na wysokości posadzki. .
#33 Rudi 2019-05-26 09:38
Ogólnie odniosę się też do twoich uwag o zbyt małej (niepraktycznej) powierzchni działki 1000m2 lub pomieszczeń w domu o których pisałeś. Pomieszkasz dłużej i zmienisz zdanie. Jesteś klasycznym przypadkiem osobnika przenoszącego się z ciasnych pomieszczeń do większych przestrzeni. Przeskalowanie w drugą stronę. Trzeba mieć umiar ale by to wiedzieć należy zbudować nie jeden a kilka domów "pod siebie".
Ty dopiero wprowadziłeś się pierwszego zbudowanego. Moje gratki bo to dobry kierunek ale ochłoń.
Rada dla wszystkich:
- pierwszy dom budujemy sobie dla nauki
- drugi dom budujemy pod własne potrzeby
- trzeci dom budujemy dla przyjemności
#34 Rudi 2019-05-26 09:45
Dużo piszesz o kalkulacjach oszczędzania a podstawową i elementarną sprawę pokpiłeś, tym bardziej że izolacja piankowa na rury jest banalnie tania i łatwa w montażu. Instalacja ciepłej wody ma być zaizolowana na całej możliwej do zaizolowania powierzchni.
Pisałeś że grzejnik w salonie nie jest w stanie się rozgrzać powyżej jakiejś temperatury. A czy nie jest on podłączony do ogrzewania podłogowego?
#35 wlasciciel 2019-05-26 13:04
Odniosę się tylko do Twojej uwagi o wielkości domu - mieszkam już w nim i dalej uważam że 150m2 jest super optimum! Jest super. Bym tylko kuchnię powiększył pomniejszając trochę salon. A Ty widzę jesteś blokowiczem który popełnia błąd przeliczając prosto że gdy w bloku ma 50m2 to w domu 100m2 mu wystarczy - bzdura totalna bo tak nie wolno przeliczać powierzchni mieszkania do domu.
#36 Rudi 2019-05-26 16:46
Jesteś w błędzie. Dom buduje się wg dostępnych środków a nie wg marzeń. Próbujesz namówić ludzi do koszmaru gdy zabraknie w połowie i trzeba sobie żyły wypruwać potem przez lata będąc niewolnikiem kredytu.
Buduje się na miarę swojej kieszeni a nie ambicji.
ps. ja od zawsze mieszkałem w domach które sobie zbudowałem a pierwszy też przeskalowałem niepotrzebnie.
#37 wlasciciel 2019-05-26 20:05
Ten blog jest szczery do bólu. Zatem powiedz szczerze jak duże masz pokoje i czy byś ich trochę nie powiększył ?
#38 Rudi 2019-05-28 13:42
Sypialnie mam mniejsze bo podczas spania nikt nie lunatykuje i mnie w rodzinie..
Kuchnię miałem w projekcie podobną jak u ciebie. Pierwsza decyzja to likwidacja bocznego wejścia od strony korytarza. Dziwię się że narzekasz na jej małą powierzchnię a nie chce ci się poprawić funkcjonalności prostym zabiegiem.
#39 Jett 2019-11-07 08:44
This is really attention-grabbing, You're
an overly professional blogger. I have joined
your rss feed and look ahead to in search of more of your fantastic post.
Additionally, I have shared your site in my social networks

My website; generic cialis tadalafil: https://cialisda.com/
#40 Sebastian 2019-12-16 18:27
Witam mam straszny problem z ustawieniem mojego pieca a mam taki sam jak pan,
Prosil bym o kontak w celu pomocy w ustawieniach mojego pieca bo rence opadaja Pozdrawiam Nr ,kontaktowy 722365418
#41 wlasciciel 2019-12-17 13:01
Daj Pan maila to wyślę zdjęcia i napiszę wymiary kotłowni
#42 Piec 2020-03-09 13:43
Myślę, że masz za dużą moc pieca. Na taki metraż w zupełności by wystarczyło 15kW, a może nawet 12kW. Wtedy spalanie by było jeszcze mniejsze. Niestety sprzedawcy nadal mają duże problemy z doborem mocy i wciskają źle dobrane kotły.
#43 wlasciciel 2020-03-09 14:07
I tu się z Tobą zgadzam. 15kW byłby spokojnie dobry i wtedy zbiornik wody z 200l też by wystarczył. A tak to mam 300l - bo mi ten instalator powiedział że do tak dużego pieca nie wolno mniejszego i teraz grzeje te 300l a nie wykorzystuje tej wody....

You have no rights to post comments