JA POSTANOWIŁEM OGRZEWAĆ PELLETEM

Do ogrzewania zastosowałem co ciekawe kocioł na pellet.W teorii ma być 40% tańszy niżgaz (wg opinii innych), zobaczymy jak w praktyce co tu potem napiszę. Jako że wprowadziliśmy się raptem miesiąc temu to i na razie jestem w stanie tylko napisać o kosztach ogrzewania samej wody. Ciągle jestem w fazie testowania różnych ustawień tego pieca ale już dość wyciągnąłem z niego ile mogłem i na razie wychodzi mi za miesiąc 100...120zł (dla czterosobowej rodziny). Przy czym trzeba zaznaczyć że jest to z opcją używania drugiego obiegu ciepłej wody, jest on po to żeby po odkręceniu kurka od razu leciała cipeła woda a nie czekać na nią. Zatem w kotłowni zainstalowana jest dodatkowa pompka która raz na 0,5h wymusza mi obieg ciepłej wody - no i to dodatkowo kosztuje. Bez tej opcji wyszło by z 50..70zł. Mała aktualizacja: zszedłem z ceną ogrzania wody do 100zł.

Oto wskazówki/podpowiedzi do ustawienia kotła/pieca na pellet do taniego ogrzewania wody/CWU latem:
- ustawić histerezy CWU i CO na 15 stopni
- ustawić zadane temperatury powyższych na 55 stopni

- ważne: ustawić w jakimś planie godzinowym włączanie się pieca tylko między 6 a 9 rano, wtedy piec włącza się raz dziennie żeby podgrzać wodęi wystarcza jej na cały dzień! i mniej spali...

- ważne: ustawić cyrkulację wody tylko w godzinach 6 - 22 , dzięki temu też mniej spali
- ja dodatkowo jeszcze obłożyłem ciepłe rurki w kotłowni otuliną izolacyjną (takie szare rurki z tworzywa) może to i mało daje ale zawsze coś

Może jeszcze parę słów na temat pieca. Mam SAS Bio Solid 19kW. Jest to kocioł 5-ej kategorii czyli najbardziej nowoczesny. Dałęm za niego 10 tys. ale powiem Wam że jest super. Sam się rozpala, popiołu prawie nie ma, w kotłowni czyściutko. Teraz przykładowo w lato to zasypuję go do pełna i następnym razem przychodzę do niego za miesiąc! Muszę powiedzieć że czad i jestem z niego bardzo zadowolony. Ile mnie wynosi kosztowo ? Piszę poniżej...

 

O OGRZEWANIU GAZEM

Koleżanka mojej zony na wsi zbudowala wielkościowo taki sam dom jak my (150m2) i powiedziała że za poprzedni cały rok zapłaciła 5200zł i mimo że dom ma trochę lepiej ocieplony niż ja tzn. u góry ma 30..40cm wełny a ja 25cm. Za sezon zimowy wynosi jej zatem jakieś 4000zł. Ja dzisiaj już widzę że za pellet wyniesie mnie jakieś 3000zł. Widać zatem że ogrzewanie pelletem jest 30% tańsze. Nie jest jak wygodne bo trzeba na początku się nauczyć obsługi tego pieca, trochę zabawy jest też z kupnem dobrego a taniego pelletu ale jednak 30% to całkiem sporo. Decyzja należy do Was.

 

ROZMIESZCZENIE OGRZEWANIA

Dwa słowa chciałem o tym wspomnieć gdyż zwyczajnie już mieszkam w zimę i widzę co by było optymalne. Generalnie mam następująco:

Dół:

- podłogówka w kuchni, wiatrołapie, przedpokoju i łazience

- kaloryfer w salonie i pokoju

Góra:

- podłogówka w przedpokoju i łazience

- kaloryfery w pokojach

A teraz wnioski: żałuję że nie mam podłogówki w salonie na dole. Ponieważ podłoga w czasie mrozu jest zimna a mam małem dzieci i miałby super mając ciepła podłogę wiecznie na niej siedząc i się bawiąc, a tak ciagle je trzeba gonić na dywan. Poza tym salon ten jest trochę chłodniejszy bo ma 30m2 i kaloryfer mimo że jest 180cm to nie daje rady , co ciekawe nawet nie rozgrzewa się do gorąca gdyż jest daleko od kotłowni i robiliśmy już wysztko i jest jak jest.

Z kolei podłogówki w łazienkach wcale nie są aż tak potrzebne, dlaczego ? bo po wyjściu spod przysznica czy wanny i tak stajesz zawsze na jakimś ręczniku więc po co tam podłogówka ??

Czyli podsumowując teraz zrobiłbym tak:

Dół:

- podłogówka wszędzie oprócz małego pokoju (tam zawsze tylko kaloryfer bo tam śpisz) i kaloryfer w łazience

Góra:

- podłogówka w korytarzu i jakaś minimalna może w łazience (+ mały kaloryfer żeby mokre ręczniki rozwiesić), poza tym w pokojach oczywiście kaloryfery

 

Comments  

#1 słowianka 2018-07-16 14:26
I już popełniłeś błąd, montując sobie prehistoryczne ogrzewanie paliwem stałym. Bo komin, pomieszczenie kotłowni i obsługa pewnie były za darmo, jak liczyłeś koszty eksploatacji? :)
Quote
#2 wlasciciel 2018-07-16 17:51
A kotłownia to niby co to za koszty ? Odgrodzone pomieszczenie od garażu i tyle. Liczba rurek przecież przy obu instalacjach ta sama. A z kolei u Ciebie dojdzie koszt przyłącza gazowego do domu a u mnie tego w ogóle nie ma, pomyślałaś o tym ?

No i nie zgadzam się że to prehistoryczne ogrzewanie bo dlaczego kotłly na pellet 5-ej kategorii są namiętnie produkowane ?

Z ludżmi którzy ogrzewają dom na gaz jest jeden jakby problem. Potrafią się chwalić że niedużo wydają na ogrzewanie, że to niedużo wychodzi...tyle co pellet itp. tylko zapominają dodać najważniejszego - że w domu mają z 19..20 stopni (bo więcej nie ustawiają bo nagle musliby zapłacić rachunek 2 razy wyżśzy! więc o tym cichosza). A ja za te pieniądze będę miał 22. a i 24 stopnie.
Quote
#3 Przemysław 2018-07-25 10:30
To prawda z tym pelletem. Mam już 3 rok taki kocioł i oprócz awarii rozpalarki (4 razy) to musze powiedzieć, że sprawuje się bardzo dobrze.
Quote
#4 wlasciciel 2018-07-25 11:19
Przemysławie, a mógłbyś się podzielić rzetelnie jak u Ciebie wygląda spalanie w lecie ? I czy masz z cyrkulacją czy nie i jak duży dom i jak duży boiler na wodę ? (ja mam 300l)
Quote
#5 Radosław 2018-08-14 19:38
no to nie wiele taniej niż gazem ziemnym,który jest w 100 procentach bezobsługowy
Quote
#6 wlasciciel 2018-08-14 20:22
Niby tak, ale czy masz dodatkową cyrkulację ? To ona powoduje połowę tego kosztu...
Quote
#7 praktyk 2018-08-15 19:48
Wlasciwie to w domkach jednorodzinnych nie stosuje sie cyrkulacji, gdyz sa niewielkie odleglosci od bojlera( zbyt wysokie koszty).Skoncentrowac sie raczej nalezy na aby temperatura nagrzanej wody w bojlerze miala 60 stopni aby nie dopucic do twworzenia sie leginelli.
Quote
#8 gaz 2018-08-22 12:54
dokładnie jak pisze słowianka. Tylko ogrzewanie gazowe, plus rekuperacja z klimatyzacją, plus drewniany szkielet, plus konstrukcja - termos, plus dobre aluminiowe okna, plus czysta bryła stodoły, plus pare solarów na dachu. Wtedy mozesz mówić o niskich kosztach. W zimie zje Cię ten piec, ten projekt i ta konstrukcja ;)
Quote
#9 wlasciciel 2018-08-22 13:15
Co za urok w budowaniu domu o wyglądu stodoły tak jak sugerujesz ? Rekuperacja + klimatyzacja to koszt ok. 30 tys. zł - świetny masz pomysł na zaoszczędzenie pieniędzy. No i generalnie nie wydaje mi się żeby mnie to ogrzewanie na pellet zjadło w zimę - okaże się i wtedy napiszę tu uczciwie ile wychodzi..
Quote
#10 Halina 2018-09-06 08:42
a po co komu w domu zimą 24 stopnie?Przy takiej temperaturze tylko dzieci częściej zapadają na infekcje dróg oddechowych.Ja mam bezobsługowa pompę ciepła powietrze-powietrze, która jednocześnie latem pełni rolę klimatyzacji.Koszt ogrzewania domu 145 m2 to ok 2.000 na sezon.temp 21 st.Rekuperacja /z odzyskiem ciepła/ obowiązkowa.Woda ciepła z solarów.Sporadycznie dogrzewana grzałką elektryczną zamontowaną w bojlerze..Od maja br mam ogniwa fotowoltaiczne na dachu-południe.Powinny pokryć całe zapotrzebowanie na prąd.
Quote
#11 wlasciciel 2018-09-06 08:46
Droga Halino, zapominasz chyba o pochwaleniu się ile Cię kosztowały:
- pompa ciepła
- rekuperacja
- solary, ogniwa
Quote
#12 Miro 2018-09-06 11:31
Ja też zaplanowałem a nawet już kupiłem piec na ekogroszek/pellet i planuję palić tym drugim.
Gazu ziemnego u mnie nie ma i nie będzie a butlowy to ekonomicznie to wygląda tylko w reklamach, bo wystarczy że cena ropy pójdzie do góry a ten gaz razem drożeje.
Pompa ciepła i rekuperacja to raczej drogi temat. W moim przypadku wycenili łącznie na 100 tysi, a za takie pieniądze to mam peletu na 27 lat (licząc zużycie 4T na sezon)
Jeszcze nie wiem jak faktycznie będzie wyglądało zużycie i sama obsługa, bo najbliższa zima będzie pierwszą, ale mając sporo drewna i możliwość palenia nim łącznie w piecu powinno być ok.
Quote
#13 Miro 2018-09-06 12:55
Co do instalacji CWU to ja mam poprowadzone do każdego pomieszczenia z kranem przewody i mając zamiar korzystać z ciepłej wody wciskam przycisk i pompka włącza na chwilę cyrkulację. Dodatkowo jest programator na pompce i rano o godzinie o której wstaję załącza obieg na parę minut. A przez resztę dnia wymuszany jest obieg wspomnianym przyciskiem w razie potrzeby.
Quote
#14 Marcin 2018-09-19 09:43
Pellet to bardzo fajna alternatywa do eko-groszku, czysto w kotłowni, mało popiołu itp. ale niestety stało się to paliwo zbyt drogie i niestety ale ze względu na duży popyt spada też jego jakość. Kotły na pellet też są bardzo drogie i do tego dość awaryjne, do czego użytkownicy niestety rzadko się przyznają.
Quote
#15 wlasciciel 2018-09-19 10:49
Mój po pół roku jeszcze się nie zepsuł (odpukać).

Co do ceny pelletu to rzeczywiście zdrożał (tona dobrego kosztuje 1000zł. z dostawą) , zobaczymy ile mi wyjdzie w zimę - napiszę tu.

A co sądzisz o pelletach po 750zł. ? jeszcze takiego nie miałem i mnie ciekawi czy będzie ok....
Quote
#16 Marcin 2018-09-19 11:11
Znajomy właściciel składu opałowego handluje różnego rodzaju pelletami i po ostatnim sezonie stwierdził że się chyba z tego wycofa. Sporo ludzi przywiozło mu pellet z powrotem i zażądali zwrotu pieniędzy, powód oczywiście bardzo słaba jakość. Producenci nie mają z czego produkować dlatego do trocin sypią różne śmieci.
Poszukaj może jakiegoś producenta (nie handlarza) i kup coś na próbę. Wydaje mi się że trzeba poszukać jakiejś alternatywy bo 1000zł to naprawdę przesada, a za miesiąc lub dwa będzie jeszcze droższy ...
Quote
#17 dom w pszyszłości 2018-10-22 19:37
z tym ogrzewaniem widzę ciekawy temat - warto poczytać, piszcie piszcie
Quote
#18 Nowy 2018-11-13 09:46
Ja dom 100 m2 ogrzewam prądem, ogrzewanie podłogowe podczerwień, taryfa 2 gazowa, przy 19 stopniach możan chodzic w krótkim rękawku :-) Zobaczymy jak wyjdzie z kosztami po sezonie
Quote
#19 tomo 2018-11-25 21:08
Przy pellecie problem jest z jego suszeniem. Do tego trzeba suszarni, co nie jest takie tanie. Dlatego widocznie część producentów robi pellet ze zbyt wilgotnego materiału. A takim inaczej się pali i stąd pewnie te reklamacje.
Do takiego paliwa powinny być jakieś dotacje, bo to najbardziej ekologiczne dostępne paliwo, wygrywające nawet z pompami ciepła.
Ja osobiście w domu będę miał piec gazowy, ale zostawiłem sobie możliwość przejścia w przyszłości na pellet.
Co ciekawe, pomimo że pellet to paliwo stałe, więc komin obowiązują go wymagania jak dla kominów dymowych, ale przez to że spaliny są czyste i mają niską temperaturę, to można do nich używać także kominów spalinowych z kwasówki - jak do pieców gazowych. Obieg jest wymuszony - jak w piecach gazowych, więc i średnica spalin nie powinna być zbyt duża.
A z ciekawości, jaki masz komin do Twojego kotła?
Quote
#20 tomo 2018-11-25 21:15
A, i jeszcze jedno...
Jest taka ciekawa strona http://cieplowlasciwie.pl
Można na niej zasymulować parametry domu i sprawdzić jakie powinny wyjść rachunki za ogrzewanie różnymi paliwami.
Kalkulator jest sensownie rozbudowany. Wynika z niego mniej więcej podobna cena w ogrzewaniu pelletem i gazem.
Polecam wam sprawdzić symulację dla waszych domów i porównać z rzeczywstymi kosztami
Quote
#21 wlasciciel 2018-11-25 22:10
Nie mam pojęcia jaki mam komin, jakiś pod paliwo stałe i tyle wiem..
Quote
#22 Mario 2018-12-06 11:18
Chcecie mieć wygodny i tani dom? Ogrzewanie - kable grzejne w podłogę, prąd - fotowoltaika na dach, wentylacja mechaniczna z rekuperacją. A jak nie chcecie to bawcie się w kominy, piece, kotłownie jak was na to stać. Tyle w temacie:)
Quote
#23 wlasciciel 2018-12-06 14:24
Fotowoltaika, rekuperacja jakieś 40k dodatkowo - mądra rada....
Quote
#24 al2 2018-12-07 21:13
Obawiam się ,że tak jak państwo dziś likwiduje stare piece na wągiel,buty i butelki,tak za kilka lat zieloni szaleńcy wymuszą rezygnację z kominków i wszelkich pieców na paliwo stałe.Wszelkie dzisiejsze kalkulacje stracą rację bytu.
Quote
#25 zzeooo 2018-12-10 10:44
Odnośnie ogrzewania gazem zgadza się moja siostra ma dom ogrzewany taki paliwem i w największe mrozy przyszedł jej rachunek 300zł za miesiąc! w tym roku. Najlepsze że nie mogłem uwierzyć i pokazali mi rachunki za gaz - rocznie wyszło około 2 tys zł! a w tym ogrzewanie domu, ciepła woda i gotowanie! Fakt że maja jeszcze kominek który uruchamiają jesienią i wczesna wiosną, ale nie sadziłem że można takie kwoty płacić za ogrzewanie gazowe. Temperatura w domu 22-23*C góra o 1*C chłodniejsza. Dom tak jak sąsiadka poddasze ocieplony wełną dół samo ogrzewanie podłogowe góra grzejniki+ podłogówka.
Quote
#26 Miećka 2018-12-23 23:30
Quoting wlasciciel:
Co za urok w budowaniu domu o wyglądu stodoły tak jak sugerujesz ? Rekuperacja + klimatyzacja to koszt ok. 30 tys. zł - świetny masz pomysł na zaoszczędzenie pieniędzy. No i generalnie nie wydaje mi się żeby mnie to ogrzewanie na pellet zjadło w zimę - okaże się i wtedy napiszę tu uczciwie ile wychodzi..


Bo dom stodola, nie udaje dworku, bo stodoła jest zakorzeniona w naszej tradycji, bo fryzy, kolumny i tympanony to byly w Rzymie i Grecji a nie w kraju kwitnącej cebuli...
Quote
#27 Andrej 2018-12-24 14:28
Witam.Mam domek rekreacyjny 120mkw ocieplony 5cm styro,+poddasze zagospodarowane.Na dachu 8paneli fotowoltaicznych ( 3 gatunek-trochę uszkodzone) po 200Wp.Pojemność CWU około 180l,grzałka 1400W normalna na 230V.Panele podpięte do tej grzałki od 9.00 do 12.00 mam około 50-55*C.Po12.00 muszę włączyć pompkę obiegową wody.W zimie przyjeżdżamy sporadycznie więc panele słoneczne podpięte są do maty grzewczej 1400W, zalanej betonem z szamotem i wykończonej płytkami( jako ścianka między kuchnią a salonem).Podłączenie non-stop.Temperatura w zimie jest w domku powyżej 5*C.
Quote
#28 Grzejnik 2018-12-29 18:13
Mieszkam w Niemczech, Byla moda na ogrzewanie podlogowe, a teraz nie moga sprzedac domkow. Podlogowe to wilgoc i po jakims czasie meble zaczynaja gnic. Ale strona perfekt.
Quote
#29 wlasciciel 2019-01-10 08:31
Jakoś nie chce mi się w to wierzyć no ale temat to obadania..
Quote

Add comment

Security code
Refresh